Добре дошли в сайта на РУО-Бургас!
Дата: 24.01.2023 г. - „Център за високи постижения в професионалното образование и обучение“ в Професионална гимназия по компютърно моделиране и иновации – град Бургас
Дата: 23.01.2023 г. - Проект „Здравословно и безотпадъчно готвене“ по програма ЕРАЗЪМ+ - Професионална гимназия по туризъм „Иван Вазов“
Дата: 20.01.2023 г. - Открит урок с отворена образователна практика по предметната област литература на СУ "Иван Вазов" - Поморие
Дата: 12.01.2023 г. - Конкурс на МОН за най-добра инициатива на ученически съвет
Дата: 12.01.2023 г. - Бургаската Строителна гимназия изпрати 2022 година с редица отличия
Дата: 06.01.2023 г. - Коледно тържество на ОУ "Елин Пелин" с. Дъбник, община Поморие
Учениците разгърнаха своя творчески потенциал пресъздавайки образи на приказни и коледни герои, предадоха коледен дух и настроение на всички гости. Техните сръчни ръчички изработиха голямо разнообразие от артикули, които предоставиха за коледния базар.
За изненада, ръководството на ОУ „Елин Пелин“ с. Дъбник, беше подготвило за своите възпитаници детска дискотека с много изненади.
Дата: 04.01.2023 г. - Участие на учебните заведения от област Бургас в инициативата Европейски ден на спорта

Дата: 03.01.2023 г. - Месец на превенция на поведението на учениците, кариерното ориентиране и благородните каузи в ОУ “Св.Св.Кирил и Методий“ гр.Ахтопол
За поредна година в ОУ “Св.Св. Кирил и Методий“, гр. Ахтопол се проведе месец за превенция на агресията, безопасността в социалните мрежи и интернет, както и за кариерно ориентиране на учениците от училището ни. Осъществени бяха съвместни срещи на родители и ученици с представители на РУ на МВР-гр. Царево, на Детска педагогическа стая - гр. Царево и на отдел „Закрила на детето“, гр. Царево, на които всички участници се обсъдиха причините за възникване на детската агресия, видовете агресия, възможните пътища за излизане от трудни ситуации, начините за формиране у родителите на култура да разбират формите на агресия у децата си. Обърнато беше особено внимание на помощта, която могат да оказват специалистите от Детска педагогическа стая, както и голямото значение на превенцията за недопускане на неприемливо поведение или насилие. Обсъдени бяха безопасното поведение на децата в социалните мрежи и интернет, голямата роля на родителите в тази посока, както и практически съвети за начините на защита в глобалната мрежа.
Дата: 22.12.2022 г. - Коледари в Регионално управление на образованието - гр. Бургас
Дата: 15.12.2022 г. - Постигнати успехи от учениците на Английска езикова гимназия "Гео Милев" - Бургас
Линкове към пълните статии:
Награда от Национално състезание за речеви умения на английски език
Дата: 13.12.2022 г. - Участие на ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето” гр. Бургас в IX научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките
Дата: 13.12.2022 г. - Гостуване на ученици от НЕГ в Районен съд - Бургас
Дата: 12.12.2022 г. - Международна олимпиада по немски език IDO-Hamburg 2022
Дата:09.12.2022 г. - Професионална гимназия по транспорт - проект „Ученически практики“
Дата: 07.12.2022 г. - Урок по Дигитални науки в ОУ "Свети Климент Охридски" - гр.Бургас
Дата: 06.12.2022 г. - Открит бинарен урок по английски език и предприемачество
Дата: 06.12.2022 г.
Дата: 05.12.2022 г. - Събитие "Регионален Турнир на Фондация БЕСТ за източна България"

Дата: 02.12.2022 г. - Областно представяне на резултатите по проект „Глас за всяко дете“
Дата: 01.12.2022 г. - Проект „Променяме се с климата“
С водещата роля на Института за прогресивно образование, СУ „Константин Петканов“ – гр. Бургас и още шест училища в България са партньори по проект „Променяме се с климата“. Проектът се изпълнява по програма „Опазване на околната среда и климатични промени“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и е съфинансиран от българската държава.
На 24 ноември 2022 година, в Регионална библиотека “Пейо Яворов” - Бургас се проведе Регионална информационна среща по проект “Променяме се с климата” с домакинството на СУ „Константин Петканов”. В срещата взеха участие 60 представители на училища от град Бургас, преподаватели от Университет "Проф. д-р Асен Златаров" – Бургас, експерти от Регионално управление на образованието, Регионална инспекция по околната среда и водите, Регионална дирекция по горите, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, Дирекцията на Природен парк „Странджа“, представители на сдружението „Зелена Странджа“, сдруженията на пчеларите и земеделските производители.
На регионалната информационна среща бяха представени някои от основните продукти, създадени по проект “Променяме се с климата“, като:
- Информационно-образователния портал КЛИМАДАПТ. В него може да се намери полезна информация за същността, последиците и мерките за справяне с предизвикателствата, свързани с климатичните промени. В портала са включени различни по своя характер образователни материали, сценарии и дейности, които дават възможност за разнообразна образователна и практическа дейност. Тези материали ще бъдат общодостъпни през м. януари 2023 година на страницата https://klimadapt-bg.org;
- Създадените от Института за прогресивно образование програми за обучение на педагогически специалисти по темата. Програмите са фокусирани върху измеренията на климатичните промени и влиянието им върху околната среда, икономическите сектори, градската среда и здравето на хората. Програмите са вписани в ИРОПК на МОН.
Част от работата на срещата беше и обсъждане на възможности за иницииране на малки училищни проекти и осъществяване на кампании на местно ниво. Техният фокус е осигуряване на възможност за постигане на основната цел на проекта - организиране на мащабна кампания за повишаване на осведомеността и компетенциите на българската общественост по отношение на влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве, околната среда и социалния и икономически живот на съвременното общество, както и конкретнитете мерки по смегчаване, адаптация и устойчивост спрямо промените в климата, които трябва да се предприемат.
Интересни идеи за кампании бяха формулирани в рамките на груповата работа. Представителите на младите хора изведоха на преден план необходимостта от създаване на условия за “зелен” транспорт чрез разширяване на възможностите за използване на велосипедите.
Естествено продължение на срещата беше обучението за учители на тема "Екологичното образование в училище - климатичните промени, природните бедствия и здравето на хората", в което взеха участие 40 педагогически специалисти от различни бургаски училища.
Повече за темите и резултатите от срещата ще бъдат публикувани скоро на сайта на проекта “Променяме се с климата”.
Дата: 30.11.2022 г. - Бургаските Окръжен и Районен съд стартираха образователната програма в Профилирана гимназия за романски езици
С открит урок посветен на домашното насилие над малолетни и непълнолетни и мерките за защита на правата на жертвите стартира образователната програма на Окръжен и Районен съд – Бургас в Профилирана гимназия за романски езици „Георги С. Раковски“, през тази учебна година. Училището е активен участник в образователните инициативи на двата съда от 2014 година до сега. През 2016 година, Бургаските Окръжен и Районен съд връчиха специални грамоти на ученичката от Гимназия за романски езици „Георги С. Раковски“, Гюлсум Хасан, за участието и в конкурс на тема „Законът и справедливостта“ и на преподавателят Катя Иванова, за стимулът и инициативността в реализирането на образователната програма на двата съда.
Темата за домашното насилие не бе избрана случайно, а е част от 16-тите Световни дни за борба с насилието, които се провеждат ежегодно от 25 ноември до 10 декември. Лекторът, съдия Стоян Мутафчиев, е убеден, че усилията в борбата с този проблем трябва да се концентрират върху превенцията. „Проблемът е много голям и е необходимо обществото да бъде ангажирано. Осведомеността на младите хора е от голямо значение“, коментира районният магистрат.
Районен съд – Бургас е разгледал 141 дела по Закона за защита от домашното насилие през 2022 г., в периода от началото на годината до 31 октомври. Предходната година разгледаните дела по този закон са 171. По 47 от делата за тази година искът е уважен изцяло и по тях е издадена заповед за защита. По 12 от делата искът е уважен отчасти, по 6 – отхвърлен. През 2021 г. съдът е издал 54 заповеди за защита на жертви от домашно насилие, а по 17 дела е уважил искът частично.
Съдия Мутафчиев запозна учениците с видовете домашно насилие, които дефинира и разглежда закона. Лекторът представи пред деветокласниците казуси, които среща в съдебната си практика. „Всяко насилие представлява целенасочен акт за засягане на правата на жертвите, което влече след себе си засягане и на психиката им“, каза съдията.
Откритите уроци по право в Профилирана гимназия за романски езици в Бургас продължават днес и утре, с темите за представяне на професиите „съдия“, „прокурор“, „следовател“ и как можем да защитим правата си чрез съдебните институции.
Дата: 29.11.2022 г. - Обединено училище „Св. Климент Охридски“ – гр. Бургас, кв. Рудник, празнува 150 годишен юбилей
През 1872 година, в онези размирни, революционни времена, в годината, в която е заловен Апостола на свободата, в България, в село с име Ходжамар /днес кв. Рудник/, в местността „Дермендере“, отваря врати едно килийно училище, в което учениците се обучават на църковнославянски език.
Ученици, учители, родители и гости на училището се насладиха на празничната програма, подготвена с много любов и старание.
Дата: 28.11.2022 г. - ”Ролята на физическото възпитание за развитието на личността на ученика” - Спортно училище ”Юрий Гагарин”